با توجه به حجم بالای مصرف آب در صنایع گوناگون و کمبود منابع آبی کشور، استفاده مجدد از آب مصرفی به وسیله ی فیلتراسیون می تواند نقش مهمی در صرفه جویی در مصرف این عنصر حیاتی ایفا کند. از جمله مهم ترین صنایع تولیدی کشور که عملکرد بهینه ی بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات آن ها در گرو آب است، می توان به معادن آهن، آلومینیوم، مس و نیز کارخانجات تولید شن و ماسه اشاره نمود. با توجه به اهمیت استفاده مجدد از آب در این صنایع، استفاده از تیکنر تصفیه آب راه حلی بسیار کارامد است که در چند سال اخیر و با پیشرفت فناوری به کمک تولید کنندگان آمده است. تیکنرها حوضچه های عظیم پر از آبی هستند که به کمک نیروی گریز از مرکز قادر به جداسازی ذرات جامد از آب می باشند و به استفاده مجدد از منابع آبی آلوده به ذرات حاصل از عملکرد ماشین آلات کمک شایانی می نمایند.

کاربرد تیکنر در صنعت 

آب پایه و اساس هر صنعتی است و صرفه جویی و استفاده مجدد از آن در تمامی حوزه های کاری با هدف کاهش هزینه ها و کمک به حفظ محیط زیست قابل اهمیت است. استفاده از تیکنر تصفیه آب راه حلی مفید و اقتصادی است که امروزه بسیاری از صنایع از آن برخوردارند. صنایع فولاد، کاشی و سرامیک، کاغذسازی، صنایع لبنی، صنایع غذایی و فلزات سنگین فقط نمونه های محدودی از موارد مصرف این ابزار فوق العاده کاربردی به حساب می آیند. قیمت مناسب، عملکرد ساده و تعمیر و نگهداری آسان از جمله ویژگی هایی است که باعث محبوبیت و استفاده ی فراوان از دستگاه تیکنر صنعتی گردیده است.

یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان تیکنر تصفیه آب، کارخانجات تولید شن و ماسه هستند که عملکرد برخی از ماشین آلات آن ها نظیر دستگاه ماسه شور کاملا وابسته به آب است و استفاده از تیکنر در این صنعت نقش حیاتی در تصفیه و استفاده مجدد از آب ایفا می کند.

برای خرید و استعلام قیمت انواع تیکنر سنگ شکن تولید سهند پویا با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید: 09121775749

آشنایی با نحوه عملکرد تیکنر تصفیه آب

دستگاه تیکنر صنعتی شامل یک حوضچه استوانه ای پر از آب است که محتویات آن به کمک عملیات ته نشینی یا جداسازی جامد از مایع کاملا تصفیه می گردد. روش کار تیکنر به این صورت است که پس از ورود پساب صنعتی به داخل مخزن و کاهش تلاطم آن، بخشی از ذرات جامد آب در اثر اختلاف وزن و حرکت پاروهای تیکنر، در معرض نیروهای مختلفی چون نیروی گرانش و نیروی گریز از مرکز قرار می گیرند و در انتهای حوضچه ته نشین می شوند. پس از تشکیل خمیر غلیظ (Underfllow) در قسمت تحتانی مخزن تیکنر، نوبت به خروج مایع زلال تشکیل شده بر روی آب که به آن سر ریز تیکنر یا Overfllow گویند می رسد که از طریق کانال موجود در بخش فوقانی حوضچه صورت می گیرد. در مرحله ی آخر نیز رسوبات ته نشین شده در بخش انتهایی به کمک یک یا چند بازوی گردان به سمت مجرای مرکزی تیکنر روانه می شوند و بدین ترتیب خارج می گردند.

معرفی اجزای تیکنر سنگ شکن

فارق از نوع و سایز، تمامی تیکنر های تصفیه آب مورد استفاده در حوزه های کاری مختلف از یک سری اجزای ثابت تشکیل شده اند که هر کدام نقشی حیاتی در پروسه ی تصفیه و فیلتراسیون پساب های صنعتی ایفا می کنند. همانطور که پیش تر اشاره شد، صنعت تولید شن و ماسه یکی از بزرگترین مصرف کنندگان دستگاه تیکنر است که از تیکنر سنگ شکن استفاده می نماید. این نوع تیکنر تصفیه آب نیز از قطعات مشابه با سایر تیکنرهای صنعتی تشکیل شده است که مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

قطعات تیکنر سنگ شکن

سازه نگهدارنده یا بدنه اصلی تیکنر (تانک)

بدنه اصلی تیکنر به عنوان نگهدارنده ی سازه ی این محصول می تواند از جنس بتن یا فلز باشد و انتخاب سایز و متریال سازنده آن با توجه به موارد زیر صورت می گیرد:

 • میزان مقاومت مورد انتظار
 • شرایط آب و هوایی
 • وضعیت زمین
 • دمای عملیاتی
 • هزینه

پیشنهاد سهند پویا به عنوان تولید کننده انواع تجهیزات و ماشین آلات خردایش و دانه بندی برای انتخاب تانک تیکنر مناسب صنعت شما، تماس با کارشناسان ما در بخش فروش به شماره 09121775749 است که می توانند شما را در این زمینه یاری رسانند. 

مخزن خوراک ورودی (Feed Wee)

مخزن خوراک ورودی یکی از مهم ترین قطعات تشکیل دهنده تیکنر تصفیه آب است که وظیفه توزیع یکنواخت و بدون تلاطم جریان ورودی به داخل حوضچه را بر عهده دارد. 

ساختار حفاظت کننده ی درایو (محافظ مکانیزم)

منظور از ساختار حفاظت کننده درایو همان پل های مستقر در اطراف تیکنر است که باعث سهولت در دسترسی به دستگاه نیز می گردند. از جمله مزیت های مهم استفاده از این پل های حفاظت کننده تیکنر می توان به انتقال بار به اطراف تانک، استفاده ی آسان تر از بالابر و دسترسی به درایو از هر دو سمت اشاره نمود.

مجموعه ی درایو و هم زن

به کمک این مجموعه ی متشکل از درایو و الکتروگیربکس، نیروی کافی جهت حرکت پاروها و ته نشینی مواد جامد در بخش تحتانی تیکنر سنگ شکن تامین می گردد. معمولا درایوهای مورد استفاده برای دستگاه تیکنر از نوع مکانیکی یا هیدرولیکی هستند و قادر به توقف یا هشدار در صورت افزایش میزان گشتاور داخل دستگاه می باشند.

سر ریز تیکنر (Over Fllow)

این بخش از دستگاه تیکنر وظیفه ی انتقال جریان سر ریز از داخل دستگاه به بیرون را بر عهده دارد و هدایت آب توسط آن از طریق شیارهای موجود روی بدنه صورت می گیرد.

ته ریز تیکنر (Under Fllow)

از مجموعه ی ته ریز در تیکنر جهت خارج کردن پالپ یا همان دانه های ته نشین شده در قسمت تحتانی دستگاه استفاده می گردد. عملکرد این بخش به صورت اتوماتیک و از طریق پمپ صورت می گیرد.

برای دریافت هرگونه مشاوره در خصوص خرید دستگاه تیکنر تصفیه آب با ما تماس حاصل فرمایید: 09121775749

 انواع تیکنر معدن را بشناسیم!

دستگاه تیکنر صنعتی به عنوان تصفیه کننده قدرتمند انواع پساب، دارای انواع گوناگونی است و انتخاب از میان آن ها می بایست کاملا با توجه به حوزه ی کاری و صنعت مورد نظر صورت می گیرد. مهم ترین انواع تیکنر موجود در بازار به شرح زیر است:

1. تیکنر معمولی

این نوع تیکنر که از آن به عنوان ساده ترین نوع تیکنر تصفیه آب یاد می شود، از حوضچه ای استوانه ای تشکیل شده است که ارتفاع آن به مراتب کمتر از قطر آن است. این مدل تیکنر به دلیل ساختار و عملکرد ساده و هزینه های عملیاتی پایین بیشتر از سایر تیکنرها مورد استفاده قرار می گیرد. غلظت پالپ خروجی از این نوع تیکنر معمولا بین 35 تا 50 درصد است که برای اکثر صنایع نرخ مناسبی به حساب می آید. به طور کلی تیکنرهای معمولی در سه مدل پایه دار، پل دار و ریلی توسط تولیدکنندگان این حوزه عرضه می گردند. 

طرز کار تیکنر معمولی به این صورت است که ابتدا از طریق مکانیزم ته نشینی و به کمک نیروی گریز از مرکز، ذرات جامد معلق در پساب در انتهای مخزن ته نشین می شوند. سپیس آب تمیز از طریق شیارهای ته ریز از دستگاه خارج می گردد.

تیکنر معمولی ساخت سهند پویا

یکی از محصولات کاربردی تولید شده توسط شرکت سهند پویا، دستگاه تیکنر تصفیه آب است که با استفاده از مکانیزم ته نشینی، امکان استفاده مجدد از پساب معادن را فراهم می نماید. در این دستگاه جهت تصفیه آب از روش اضافه نمودن مواد پلیمری (فلوکولانت) به پساب استفاده می گردد که هزینه ی روزانه آن نسبت به راندمان دریافتی از تیکنر بسیار ناچیز است.

 • حداقل ظرفیت تصفیه آب: 60 متر مکعب در هر ساعت
 • میزان کاهش مصرف آب: 60 الی 75 درصد
 • امکان تولید با ضخامت 8 الی 18
 • مجهز به دینام و گیربکس قدرتمند
 • مجهز به سنسورهای اندازه گیری
 • سیستم کنترل بسیار ساده
 • مصرف پایین مواد تصفیه کننده
 • هزینه استهلاک پایین
 • مصرف برق بسیار کم

جهت استعلام قیمت و سفارش تیکنر سنگ شکن تولید سهند پویا در ابعاد مورد نظر خود با شماره 09121775749 تماس حاصل فرمایید.

2. تیکنر لاملا (صفحه ای)

در شرایطی که پساب تولید شده توسط صنعت حجم زیادی داشته باشد، استفاده از دستگاه تیکنر لاملا که دارای ظرفیت بالایی برای انجام عمل تصفیه آب است توصیه می گردد. همچنین این نوع تیکنر به دلیل اشغال فضای کم می تواند در محیط های کاری با مساحت محدود مفید واقع شود. بر خلاف تیکنر معمولی، این مدل تیکنر فاقد پارو است و در عوض از دو بخش فوقانی و تحتانی تشکیل می شود که قسمت فوقانی آن متشکل از یک سری صفحه با شیب 45 تا 55 درجه، و بخش تحتانی آن نیز به شکل مخروطی یا استوانه ای می باشد.

نحوه عملکرد تیکنر لاملا (صفحه ای) به این ترتیب است که ابتدا پساب از طریق مجراهای عمودی واقع در طرفین صفحات شیب دار وارد دستگاه شده، سپس از طریق دریچه هایی شیار مانند به فضای بین صفحه ها منتقل می گردد. در مرحله ی بعد دانه های جامد معلق در آب بر روی صفحات ته نشین می گردند و به داخل مخزن تحتانی سرازیر می شوند. در انتهای پروسه آب به جای مانده از فرایند تصفیه فاقد هر گونه ناخالصی جامد خواهد بود.

3. تیکنر مخروطی عمیق

تیکنر مخروطی با عمق زیاد و سطح مقطعی کوچکتر از سایر تیکنرها، دارای غلظت مواد خروجی 50 تا 60 درصدی می باشد. ظرفیت این نوع تیکنر معمولا 5 تا 6 برابر ظرفیت دیگر انواع تیکنر تصفیه آب است و بدلیل اشغال فضای کم، استفاده از آن در محیط های کاری با مساحت محدود توصیه می گردد. از آنجایی که به دلیل وجود جریان آب به سمت بالا در این نوع تیکنر میزان ذرات جامد موجود در خروجی نهایی نسبتا زیاد است، استفاده از آن تنها برای صنایعی با حجم پساب بسیار بالا توصیه می گردد. 

تیکنر مخروطی

4. تیکنر نرخ بالا (HRT)

تیکنر نرخ بالا نیز دارای عملکردی تقریبا مشابه با تیکنر لاملا است و از تعداد زیادی صفحه شیب دار تشکیل می شود که باعث تسریع روند تصفیه پساب می گردند. در شرایطی که ظرفیت بالای خروجی و اشغال فضای محدود مد نظر کارفرما باشد، تیکنر نرخ بالا گزینه ای مناسب خواهد بود.

مهم ترین مزایای تیکنر کدام اند؟

استفاده از تیکنر در صنایع تولیدی علاوه بر ایجاد امکان استفاده مجدد از منابع آب، از مزایای دیگری نیز برخوردار است و همین امر باعث توجه خاص صنعت گران به این ابزار تصفیه پساب صنعتی گردیده است. از جمله مهم ترین این مزایا عبارتند از:

 • کاهش مصرف آب 
 • کاهش هزینه های تولید
 • نصب و راه اندازی آسان
 • هزینه ی پایین تعمیر و نگهداری

قیمت تیکنر سنگ شکن تولید سهند پویا

از آنجایی که قیمت فروش دستگاه تیکنر تصفیه آب تحت تاثیر عوامل گوناگونی چون متریال به کار رفته در ساخت قطعات، نوسانات ارز، ابعاد و برند سازنده تیکنر قرار دارد، توصیه می شود جهت اطلاع از لیست قیمت تیکنر های تولید شده توسط شرکت سهند پویا با شماره 09121775749 تماس حاصل فرمایید تا از قیمت روز محصول مورد نظر خود مطلع گردید.

خرید تیکنر تصفیه آب از سهند پویا

شرکت سهند پویا به عنوان یکی از پیشگامان بزرگ تولید ماشین آلات و تجهیزات معادن شن و ماسه، مفتخر به تولید و عرضه ی تیکنر سنگ شکن در ابعاد گوناگون است. همکاران ما در بخش بازاریابی و فروش همه روزه آماده ی دریافت سفارشات شما مشتریان گرامی از سراسر ایران هستند. یکی از مسائل مهم مد نظر کارفرمایان در مورد خرید تیکنر تصفیه آب، اقدامات مربوط به جابجایی و نصب محصول است. خبر خوش این است که شرکت سهند پویا با بیش از 12 سال تجربه در زمینه انجام صفر تا صد پروژه های ساخت و نصب تجهیزات خردایش این مسئله را حل نموده است و تمامی مراحل خرید تیکنر تصفیه آب توسط خود شرکت انجام می گردد.