دستگاه سیکلون صنعتی به عنوان یکی از مهم ترین ماشین آلات مورد استفاده در صنایع گوناگون تولیدی شناخته می شود که قادر است ذرات و آلاینده های معلق در هوا را که ممکن است برای سلامت کارکنان و محیط زیست مضر باشند، تصفیه نماید. از آنجایی که استفاده از ماشین آلات و تجهیزات تولید در صنعت همواره با آزاد شدن گرد و غبار و ذرات جامد در هوا همراه است، استفاده از یک دستگاه سیکلون تصفیه کننده توسط کارخانجات تولیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. نحوه عملکرد دستگاه سیکلون صنعتی به این صورت است که پس از ورود هوای خارج از دستگاه به درون سیکلون، ذرات جامد معلق در آن به کمک  نیروی گرانشی و نیروی چرخش سیال، داخل دستگاه ته نشین می شوند.  

جهت استعلام قیمت و سفارش انواع ماشین آلات و تجهیزات خردایش و دانه بندی تولید سهند پویا با شماره 09121775749 تماس حاصل فرمایید.

آشنایی با نحوه عملکرد سیکلون غبارگیر

دستگاه سیکلون صنعتی که با نام سیکلون جدا کننده نیز شناخته می شود، وظیفه ی جداسازی ذرات جامد از هوا و تبدیل آن به رسوبات ته نشین شده در داخل دستگاه را بر عهده دارد. نحوه کارکرد سیکلون به این صورت است که ابتدا هوای آلوده به گرد و غبار به صورت جریان گازی و از طریق مجرای ورودی وارد سیکلون تصفیه کننده می شود و به سمت پایین جریان می یابد. با افزایش سرعت جریان گاز درون محفظه سیکلون، نیروی گریز از مرکز و اصطکاک بین ذرات و بدنه دستگاه افزایش می یابد و در نتیجه جریان گازی حامل آلاینده به طرف بخش مخروطی دستگاه رانده می شوند. در قسمت مخروطی شکل دستگاه سیکلون تصفیه، جریان گاز جهت خود را عوض می کند و به طرف بالا حرکت می کند و پس از تماس با دیواره سیکلون، ذرات جامد به شکل رسوب در می آید و بدین ترتیب هوای تمیز و بدون آلاینده از قسمت بالای دستگاه خارج می گردد.

اجزای سیکلون صنعتی

کاربرد سیکلون غبارگیر در صنعت 

از آنجایی که کارکرد ماشین آلات تولیدی همچون دستگاه خردایش و نیز دستگاه های پودر کننده با تولید گرد و غبار همراه است، استفاده از دستگاه سیکلون توسط کارخانه های تولیدی امری ضروری است. دستگاه سیکلون صنعتی به عنوان یک تصفیه کننده قدرتمند و اقتصادی می تواند در صنایع معدن و کارخانجات تولید شن و ماسه در نزدیکی دستگاه سنگ شکن نیز مورد استفاده قرار گیرد و بدین ترتیب به پاکسازی هوا از ذرات خاک، سنگ و شن و ماسه کمک کند. همچنین استفاده از سیکلون سپراتور در صنایع شیمیایی به منظور جداسازی ذرات موجود در گازهای حاصل از واکنش های شیمیایی، از دیگر کاربردهای دستگاه سیکلون به شمار می رود. 

مزایای استفاده از دستگاه سیکلون را بشناسیم!

استفاده از دستگاه سیکلون تصفیه هوا در صنعت، علاوه بر پاکسازی محیط از ذرات گرد و غبار مزایای دیگری نیز دارد که باعث توجه خاص تولیدکنندگان به این دستگاه شده است و مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

مزایای سیکلون تصفیه هوا

آشنایی با محدودیت های سیکلون سپراتور

همانند سایر ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در صنایع، سیکلون ها نیز در کنار مزایای بزرگی که دارند، از یک سری محدودیت نیز برخوردار هستند که مهم ترین آن ها در زیر آمده است:

 • کارایی محدود برای ذرات ریز

عملکرد دستگاه سیکلون به گونه ای است که بیشتر برای جداسازی ذرات درشت موجود در هوا شامل گرد و غبار و آلاینده ها مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین ممکن است برای تصفیه هوا از ذرات بسیار ریز با چگالی پایین، کارایی لازم را از خود نشان ندهد و به اندازه کافی موثر واقع نگردد.

 • نیاز به فضای کافی

همانند تمام ماشین آلات صنعتی، سیکلون ها نیز برای کارکرد خود نیازمند فضای کافی و مناسب هستند و در صورت اختصاص فضای کم و ناکافی به این دستگاه تصفیه، عملکرد آن دچار مشکل می گردد.

 • افت فشار هوای پیرامون

استفاده از سیکلون تصفیه هوا در محیط کار همواره با کاهش جزئی فشار هوای پیرامون همراه است و در صورتیکه این افت فشار روی محصول نهایی خط تولید و یا عملکرد سایر تجهیزات تاثیر منفی گذارد، لازم است نوع دستگاه تهویه مورد استفاده تغییر کند.

 • اندازه خروجی معین

به طور کلی دستگاه های سیکلون غبارگیر به صورت سفارشی و با سایز دهانه ورودی معینی تولید می گردند. از آنجایی که قطر دهانه ورودی در دستگاه سیکلون تاثیر قابل توجهی در نیروی گریز از مرکز وارد شده به ذرات و در نتیجه میزان هوای خروجی از محصول دارد، در صورت نیاز به میزان هوای خروجی بیشتر، امکان تغییر قطر دهانه دستگاه وجود ندارد. 

 • سایش دیواره ها و بدنه

یکی از معایب این نوع تصفیه کننده هوا، میزان سایش نسبتا بالای بدنه ی دستگاه می باشد. از آنجایی که طرز کار این نوع کلاسیفایر بر مبنای نیروی گریز از مرکز است و ذرات معلق در هوای داخل دستگاه دائما با بدنه اصطکاک دارند، در صورت بالا بودن چگالی ذرات آلاینده میزان سایش نیز افزایش می یابد و در نتیجه بدنه ی داخلی سیکلون به مرور زمان دچار تغییر می گردد.

معرفی انواع سیکلون تصفیه هوا

به طور کلی دستگاه های سیکلون موجود در بازار بر اساس فاکتورهای مختلفی طبقه بندی می گردند که یکی از مهم ترین آن ها دسته بندی سیکلون بر اساس میزان دبی و راندمان کاری دستگاه می باشد و به دو دسته ی سیکلون با راندمان بالا و سیکلون با دبی بالا تقسیم میگردد. سایر طبقه بندی های موجود برای این نوع کلاسیفایر به شرح زیر است:

دسته بندی سیکلون بر اساس شکل ظاهری ورودی جریان گاز

 •  مقطع ورودی مستطیلی
 •  مقطع ورودی دایره ای
 • مقطع ورودی شکل خاص

دسته بندی سیکلون بر اساس موقعیت دمنده

دمنده سیکلون صنعتی (Blower)، قطعه ای کاربردی است که وظیفه ی کاهش فشار هوای داخل سیکلون به منظور ایجاد جریان را بر عهده دارد و می تواند قبل یا بعد از دستگاه سیکلون در خط تولید قرار گیرد. در صورتیکه ذرات موجود در گاز یا هوا باعث آسیب به پره های دمنده شوند، دمنده را بعد از دستگاه سیکلون قرار می دهند و در غیر این صورت موقعیت قطعه دمنده قبل از دستگاه تصفیه هوا خواهد بود.

دسته بندی سیکلون بر اساس ابعاد

 • سیکلون با ابعاد بزرگ
 • سیکلون با ابعاد متوسط
 • سیکلون با ابعاد کوچک

عوامل موثر بر طراحی سیکلون ها

به طور کلی عوامل متعددی وجود دارد که بر طراحی سیکلون تصفیه هوا توسط شرکت سازنده سیکلون تاثیر می گذارد و مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

عوامل موثر بر ساخت سیکلون ها
 • میزان رطوبت موجود
 • دمای سیال ورودی
 • دبی جریان ورودی
 • چگالی ذرات
 • چگالی گاز
 • بازدهی
 • مقدار مقاومت آیرودینامیکی سیکلون

نکته حائز اهمیت در پروسه ی طراحی و ساخت دستگاه سیکلون صنعتی، توجه به صنعت و در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده در بالا توسط شرکت سازنده سیکلون می باشد. در چنین شرایطی دستگاه سیکلون تولید شده کاملا مطابق با نیاز صنعت مورد نظر خواهد بود و قادر به ارائه حداکثر کارایی در تصفیه هوا از آلاینده ها می باشد.

عوامل موثر بر بازدهی سیکلون غبارگیر 

سیکلون غبارگیر نیز مانند سایر تجهیزات مورد استفاده در صنعت دارای بازده کاری متاثر از عوامل گوناگون است که مهم ترین آن ها در تصویر زیر آمده است:

عوامل موثر بر بازدهی سیکلون

خرید دستگاه سیکلون جدا کننده

دستگاه سیکلون به عنوان یک تصفیه کننده قدرمند هوا در صنعت، در انواع مختلف و با اشکال و ابعاد گوناگون تولید می گردد و بسته به نوع قطعات به کار رفته در آن دارای قیمت های مختلفی می باشد. هم چنین به دلیل نوسانات قیمت مواد اولیه به کار رفته در ساخت سیکلون، هزینه ی تمام شده و قیمت فروش دستگاه سیکلون متغیر است. 

شرکت سهند پویا به عنوان یکی از بزرگترین پیشگامان تولید ماشین آلات معدن، مفتخر به 12 سال تجربه کاری در زمینه اجرای صفر تا صد پروژه های ساخت و نصب تجهیزات خردایش و تولید شن و ماسه می باشد. برای اطلاع از قیمت و موجودی کلیه ماشین آلات مورد استفاده در کارخانجات تولید شن و ماسه و سیمان کافیست با این شماره تماس حاصل فرمایید: 09121775749